Branża reklamowa stale się rozwija. Przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów jest coraz trudniejsze, dlatego przedsiębiorcy inwestują w różne formy promocji firmy. Banery, szyldy, roll-upy czy gadżety to tylko niektóre możliwości. Ciekawe efekty można uzyskać dzięki cięciu laserowemu, które jak się okazuje, znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w marketingu. Jak przebiegają takie prace i jakie efekty można dzięki nim uzyskać?

Co jest potrzebne do cięcia laserowego i jak przebiegają prace?

Najprostszą definicją cięcia laserowego jest ta, że jest to proces rozdzielania termicznego. Obróbce mogą zostać poddane właściwie wszystkie rodzaje blach, na przykład mosiądz, miedź i aluminium. Należy jednak pamiętać, że maksymalny format blachy wynosi 1500 × 3000 mm, a do tego ważna jest również jej grubość – na przykład w przypadku aluminium nie powinna przekraczać 3 mm.

Prace związane z cięciem laserem polegają na zastosowaniu wiązki laserowej, która rozprowadza energię po niewielkiej przestrzeni. Taka metoda pozwala na wykonanie precyzyjnych cięć. W celu usprawnienia procesu można również wykorzystywać gazy procesowe, na przykład argon albo azot.

Jakie są zalety cięcia laserem i jakie ma zastosowanie w branży reklamowej?

Do najważniejszych zalet cięcia laserem możemy zaliczyć precyzję cięcia. Krawędzie gotowego produktu są gładkie, dlatego materiał może być wykorzystany bezpośrednio po wyjęciu z maszyny. Oprócz tego taka metoda obróbki daje możliwość powtarzalnego obrabiania materiału, natomiast ryzyko uszkodzenia albo strat jest stosunkowo niewielkie, co redukuje ilości zużytego tworzywa oraz koszty.

Jeżeli chodzi o branżę reklamową, to cięcie laserem jest stosowane między innymi do tworzenia rozmaitych reklam zewnętrznych. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie szyldów, napisów czy grafik, które wymagają zachowania precyzji. To świetna alternatywa dla druku wielkoformatowego oraz możliwość budowania świadomości o marce innymi sposobami niż tablice informacyjne, reklamy na pojazdach, banery czy szyldy, które również są skuteczne.